İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Soğuk Algınlığı ve Gripten Korunmanın Yolları

Soğuk Algınlığı ve Gripten Korunmanın Yolları

Soğuk Algınlığı ve Gripten Korunmanın Yolları

Grip mikrobu bağışıklık sistemimizin güçsüz düşmesiyle ortaya çıkarak özellikle kış mevsiminde artış gösteriyor. Peki gripten korunmak için neler yapmalı? Soğuk Algınlığı ve Grip fakları nelerdir? Ayrıntılar yazımızda.

Grip Nedir?

Grip, Influenza adındaki bir virüsün oluşturduğu, ani olarak 39°C üzerinde ateş, şiddetli eklem ve kas ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtileri olan bir tür enfeksiyon hastalığıdır.

Özellikle küçük yaştaki çocuklarda, kalp hastası olan yaşlılarda akciğer böbrek veya şeker hastalığı gibi kronik hastalığa sahip kişilerde çok daha ağır geçmektedir. Hatta bazen grip ölüme bile açabilmektedir.

Soğuk Algınlığı ve Grip

Ancak grip, genelde soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır. Soğuk algınlığı ateşin fazla yükselmediği, hafif kırgınlık, hapşırma burun akıntısı, vb. belirtilerle ortaya çıkar. Ancak fazla halsizliğe sebep olmadığı için dinlenmeden geçebilecek bir hastalıktır. Fakat grip ile aralarında fark olduğu için bu iki hastalık kesinlikle birbirine karıştırılmamalıdır.

Soğuk Algınlığı Neden Tekrarlar? Grip Nasıl Bulaşır?

Gribe sebep olan Influenza virüsü öksürük, hapşırık ve etrafa saçılan damlacıkların hava yolu ile bulaşması, hasta kişilere temas edilmesi ve hasta kişilerin temas ettiği eşyalarla oldukça kolay ve hızlı bulaşmaktadır.

Grip Hastalığının Tedavisi

Grip hastalığının tedavisi için öncelikle ateşin düşürülmesi gerekmektedir. Yine burun akıntısı giderilmelidir. Ayrıca halsizlik ve eklem ağrılarının giderilmesi içnde mutlak surette yatakta istirahat edilmelidir.

Gripten Korunma

Gripten korunmanın başlıca yolu vücut direncinin düşmesini engellemek dolayısıyla güçlü olmaktan geçmektedir. Bu sebeple mevsime uygun kıyafet tercih edilmeli, bol sulu gıdalar, taze sebze ve meyve özellikle C vitamini içeren meyveler (Limon, mandalina, portakal vs.) tüketilmelidir. Gribe yakalanmış kişilerle yakın temastan ve onların temas ettiği eşyalardan uzak durulmalıdır.

Gripte Kimler Risk Altında? Grip Aşısı Faydalı Mı?

Grip aşısı, Dünya Sağlık Örgütü’nün öncülüğünde bir yıl önceki grip virüs tiplerinin belirlenmesi ile aşının tipi her yıl değişmektedir. Eğer aşının içindeki virüs tipleri, salgınlara neden olan yeni nesil virüs tipine benzerse, sağlıklı yetişkin bireylerde yaklaşık % 70 oranında etkili olur. Grip aşısı, aşılanma sonucu vücutta ancak 1-2 hafta içerisinde koruyucu seviyeye ulaşır. Ancak aşağıdaki sayılan riskli grupta yer alanlar için ise koruma oranı % 50’ye düşmektedir. Bu yüzden Grip Aşısı tüm dünyadaki gibi ülkemizde de yalnızca riskli kişiler ve bunlara temas eden kişiler için tavsiye edilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığınca gribin olumsuz etkileri açısından çeşitli gruplar risk grubu olarak adlandırılmakta ve aşağıdaki gruba giren insanların her yıl aşılanmasını “kesinlikle” tavsiye etmektirler.

Tıbbi açıdan Gribin yaşamsal risk meydana getirdiği ve kesinlikle aşılanması tavsiye edilenler:

 • 65 yaşından büyükler
 • Şeker (diyabet) hastaları,
 • Kronik kalp ve damar sistemi hastaları (koroner arter hastaları)
 • Kronik akciğer hastaları (Bronşit vb.),
 • Astım hastaları,
 • Huzurevi, bakımevi vb. kalabalık ortamdaki kişiler,
 • Kronik kan ve kanser hastaları ile immunsupresif kullanıcıları baskılanmış insanlar

Bazı kişilerin ise grip aşısı olmaması gerekir:

 • 6 aydan küçük bebekler
 • Doktor görüşü hariç hamilelikte ilk 3 ayı içerisinde olanlar,
 • Yumurtaya karşı anafilaktik tarzda allerjisi olanlar

Grip ve Soğuk Algınlığından Korunmak için 10 Öneri,

Gripten korunmak için yapılması gereken 10 madde

Uzmanlar temel olarak Gribe karşı;

 • Günde 2 gram C vitaminin alınmasının faydalı olacağını, bu yüzden C vitamini yününden yüksek besinlerin tercih edilmesi,
 • Sigara bağışıklık sistemini zayıflattığı için bırakılması hiç olmazsa azaltılması,
 • Günümüzde görünmez bir hastalık haline gelen Elektromanyetik kirlilikten mümkün oranda uzak durulmaya çalışılması,
 • Hormonlu gıdalar yerine organik gıdaların tercih edilerek dengeli beslenilmesini
 • önermektedirler.

Daha geniş anlatacak olursak, Gripten korunmak için yapılması gerekenleri şu maddeler halinde sayabiliriz.

1-Kahvaltı: En önemli öğünümüz kahvaltı olduğu için sabah çok iyi bir kahvaltı yapılmalıdır. Kahvaltıda ise mutlaka siyah ve yeşil zeytin yumurta, şekersiz reçel, doğal bal, domates, salatalık, peynir ve mümkünse portakal suyu olmalıdır. Ayrıca 1 veya 2 dilim kepek ekmeği yenmelidir.

2-Doğru nefes: Uzmanlar, doğru nefes almak için karnımızı şişirerek nefes almayı öneriyorlar. Uzmanlar ciğerleri şişirmeyi ise yanlış buluyorlar. Böylece daha fazla oksijene sahip olurken verirken de daha çok karbondioksit vermiş olursunuz, böylece ciğerler rahat eder ve psikolojik bir rahatlama ile sakinleşirsiniz diyorlar.

Burundan nefes alınmalıdır. Burnumuzun sağından alınan nefes, sağ beynimizi, solundan alınan nefes ise sol beynimizi etkilemektedir. Bu yüzden burnun her iki tarafından da nefes alınmalıdır.

3-Hareket: Modern yaşamın en temel sorunlarından birisi de maalesef hareketsizliktir. Mümkün olduğu kadar işe, okula, çarşıya-pazara giderken hareket etmeyi benimsemeliyiz. Yürümeyi bi alışkanlık haline getirmeliyiz. Özellikle sabahları en temiz havanın olduğu saatlerde 1-2 km yürümek hem gribe hem de birçok hastalığa karşı direncimizi kuvvetlendiren bir etkendir. Ayrıca yürürken güneş ışınları ile D vitamini depolayarak daha sağlıklı olabiliriz

4-Doğal beslenme: Hormonlu gıdalar yerine organik gıdaların tercih edilerek dengeli beslenilmesini her türlü hastalığa karşı etkin bir çözümdür. Tükettiğimiz gıdaların doğal olmasına dikkat etmeliyiz. Meyve ve Sebze ağırlıklı beslenmeli ve bunları mevsiminde tüketmeliyiz. Fast food, kola, cips, bisküvi ve gofret gibi gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Konsantre yerine tercih etmeliyiz. Bolca salata, taze sıkılmış meyve ve sebze suyu tüketmeliyiz.

5-Havalandırma: Ev, ofis okul yada iş yerimizin havalandırmasına dikkat etmeliyiz. İçeriye mutlaka güneş ışığı sağlamalıyız.

6-Klima: Havadaki mikropların fazlaca yayılmasını engellemek için Klimanızın bakımını mutlaka yaptırmalısınız.

7-Maske: Eğer toplu taşıma aracı kullanıyorsanız buradaki virüslerden korunmak için maske kullanabilirsiniz. Toplumumuzda biraz tuhaf karşılansa da yurt dışında pek çok ülkede maske kullanımı oldukça yaygındır. Özellikle hasta, yaşlı, hamile ve çocuklar maske takmaya daha çok önem vermelidir.

8-Hijyen: Ev, ofis okul ya da iş yerimizde Hijyen kurallarına çok dikkat etmeliyiz. Çocukların mikrop bulaştırmamak için elini çok iyi yıkaması ve hapşırırken eliyle yüzünü kapatması gerektiğini mutlaka öğretmeliyiz.

9-Ortam Sıcaklığı: Bulunduğunuz ortamın sıcaklığını ve nemini iyi ayarlayın. Odanız sıcak olsun ama aşırı sıcak olmasın. Yine ortamınızın havası kuru ise, bir ısıtıcı ile su kaynatın ve bulunduğunuz yeri hafif nemlendirin.

10- Alkol ve kahveden uzak durun: Alkol ve kahve sıvı kaybına neden oldukları için birçok hastalıkta olduğu gripte özellikle uzak durulması gereken şeylerdir.

Yorum Yap

Yorum Yap