1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Mısırlılar’ın Bilinmeyen İlginç Özellikleri

Mısırlılar’ın Bilinmeyen İlginç Özellikleri

Mısırlılar’ın Bilinmeyen İlginç Özellikleri

Mısırlılar deyince akla ilk olarak mumyalar, firavunlar ve pramitler gelir. Ancak biline ve bilinmeyen bir çok ilginç özelliğe sahip Mısırlıların sahip olduğu alışkanlıklardan bugünkülere kıyasla tuhaf karşılandığı için her yerde bahsedilmez. Hatta bazıları rahatsız edecek cinstendir. Şimdi sizi mısırlıların ilginç özellikleri ile baş başa bırakıyoruz.

Mısırlıların İlginç Özellikleri

Saç Şekilleri

İlk olarak Mısırlıların kullandığı saç şekilleri ile başlayalım. Mısır’da olduğu gibi eski kültürlerin çoğunda saçtaki bitlenme büyük bir sorundu. Bu problemi çözebilmek için nüfusunun çoğu saçlarını tıraş etmekteydi ancak soylular fakir görüntülü olmayı sevmedikleri için gerçek insan saçından elde edilen bir peruk kullanmayı tercih ediyorlardı.

Fakirler için bu perukları yüksek fiyatlarından dolayı erişmek imkansız gibiydi. Bu yüzden onlar saçları uzatıp peruk yaptırmak üzere  satmayı tercih ediyorlardı.

Hamilelik ve Hamilelikten Korunma

Mısırlıların ilginç özellikleri arasında hamile kadınlarda yer alıyordu. O dönemde hamile kalmayı engellemek için kullanılan yöntemler de oldukça ilginçti. En popüler korunma yöntemi timsah gübresini kumaş benzeri bir maddeye dönüştürerek prezervatif şeklinde kullanmaktı. Her ne kadar kulağa iğrenç gelse de daha sonra timsah gübresinin faydalı olduğu kanıtlandı. Diğer bir korunma yöntemi ise bal ve Çin tarçını tohumlarını karıştırarak vajinanın içerisinde yerleştirmekti. Erkekler içinse cinsel ilişki öncesinde Soğan suyu veya reçinesi kullanılıyordu.

Eski Mısır’da bir kadının doğurganlığını veya hamile kalıp kalmadığını anlayabilmek için de pek çok ilginç yöntemi başvurulmaktaydı. Her ne kadar bu antik topraklarda tıp biliminin ne kadar önde olduğunu bilsek de bu durum günümüze kıyasla tuhaf yöntemlere başvurulduğu gerçeğini değiştirmiyor. Örneğin bir kadının doğurgan olup olmadığını anlamak için karpuz çınar ağacı meyveleri ve anne sütünden oluşan bir karışımı seçilen kadına içiriyorlardı. Eğer kadın kusarsa çocuk sahibi olmaya elverişlidir, yok sadece gaz çıkarırsa doğurganlık özelliği yok demektir.

Bir kadının hamile olduğunu anlamak içinse vajinaya soğan ya da sarımsak yerleştiriliyor  ve ertesi gün kadın ağzında bu kokulardan biriyle uyanırsa hamile olmadığına inanılıyordu. Eğer koku yoksa bu hamile olduğuna işaret ediyordu.

Kadınların Gömülmesi

Güzel kadınların gömülmesi normal kadınlara göre daha uzun sürüyordu. antik Mısır’dan bahsederken çoğumuzun aklına mumyalar gelir. Kadınlarda mumyalanır ama bu özellik soylu ve güzel bir kadın için geçerli değildir. Mumyalanacak kadının bedeni mumyalanmadan önce birkaç gün bekletilir. Sebebi ise daha  ilginç.  onu mumyalayan kişinin o kadını cinsel olarak taciz etmemsi için  kokması ve dökülmesi beklenirmiş. i

Obez Firavunlar

Obez bir Firavunu gözünüzde canlandırabiliyor musunuz? Zorlandınız değil mi? Çünkü bizler firavunları hep uzun boylu, zayıf ,hatta kaslı düşünmüşüzdür. Ancak ortaya çıkan mumyalar firavunların çoğunun obez olduğunu kanıtlıyor. Bunun nedenini anlayabilmek için yediklerine bakmak yeterli.

Firavunların masalarından et, şarap ve tatlı eksik olmazdı. Milattan önce 1500 yılında Mısır’daki doktorların obezite tehlikesi hakkında yaptıkları çalışmaları ve uyarıları görmek mümkün. Eski Mısır’da 13 çobanları diye bir meslek mevcuttu. Daha önce de belirttiğimiz gibi Mısırlılar tıp alanında diğer kültürlere göre oldukça önde olan bir toplumda vücudun her bir bölümü için alanında uzman farklı kişilere danışılırmış. Dişçileri göğüs hastalıkları ile ilgilenen uzmanları olduğu gibi kalın bağırsaktaki ve makattaki hastalıklarla ilgilenen ihtisas sahibi kişiler bile bulunmaktaydı. 13 çobanı olarak isimlendirilen bu kişiler bölgenin temizliğini de sağlamaktadır. Özellikle Mısırlıların kullandığı bu sistem sayesinde eski Mısır’da sayıları gittikçe artan ve tercih edilen bir meslek haline gelmiş.

Erkeklerin Adet Olduğunun Sanılması

Eski Mısırda erkeklerinde adet gördüğü düşünülmektedir. Bu inanış uzun yıllar boyunca devam etmiştir. Aslında tropikal parazitlerin neden olduğu şistozomiyaz yüzünden ortaya çıkan bu kanama, Mısır’daki erkeklerin cinsel organından kan gelmesine neden olmaktaydı. Bu durumun sık sık yaşanması hastalıktan habersiz olmaları nedeniyle adet görme şeklinde yorumlanmaktaydı. Hatta bir erkekte kanama başladığında onun baba olmaya hazır olduğu düşünülürdü.

Listede saydığımız alışkanlıklardan hangisinin sizlere daha tuhaf geldiğini aşağıdaki yorumlar kısmında yazmayı ve yazıyı puanlamayı unutmayın lütfen :))

Birikenbilgi

Yorum Yap

Yorum Yap