İlginizi Çekebilir
Deniz Ne Renktir?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Hızlı Kitap Okumanın 7 Püf Noktası

Hızlı Kitap Okumanın 7 Püf Noktası

Hızlı Kitap Okumanın 7 Püf Noktası

Hızlı okumak, okuma adına altın bir kuraldır ve okumayı da geliştirmektedir. Gözler tıpkı bir kamera gibi işlev görmektedir. Odaklandığında, kamera gibi belirli bir noktayı alır ve o noktada bir önemli detay yakalar. Gözünüz ile dikkatle baktığınızda odak netleşiyor ve diğer alanları anlamak da daha kolay bir hal alıyor.

 

Gözlerimizi bir kamera olarak düşünürsek; odaklanılacak alanın büyümesine, çok daha hızlı okunmasına ve daha iyi hatırlamasına yardımcı olur. Bu olay da hızlı okuma eğitimi ile gerçekleşebilmektedir.

 

 Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

 

 1- Görsel Açıdan Algılama Kapasitesini Artırmak

 

Herhangi bir kitap veya gazeteyi okumadan önce kelimeler ile çalışmalar yaparak daha hızlı bir okuma özelliğine kavuşmamızı sağlayabiliriz. Örnek olarak bir a4 kağıdına farklı sayılardaki kelimeleri yazarak aklımızda tutup başka bir kağıda aklımızda kalan kelimeleri yazıp hafızamızı ölçerek hızlı okuma adına ilk adımı atmış oluruz.

 

 2- Kelime Hazinesini Gelişimini Sağlamak

 

Okurken takılmış olduğunuz ve bilmediğiniz kelimeleri bir kenara not alarak araştırma yaparak anlamlarını öğrenmeniz sizin faydanıza olacaktır.

 

 3- Konsantreyi Sağlamak

 

Bu konsantre meselesi aslında sadece kitap okumada değil yapılan tüm işlerde uygulanması gerekir. Çünkü yapılan bir işte daha başarılı bir yerlere gelmek için o işe olan konsantreyi en üst seviyede tutmak gerekir.

 

 4- Göz ile Okumak

 

Okunacak olan bir yeri sesli olarak dışardan söylenerek değilde öncelikli olarak gözler yardımı ile okumak zamandan tasarruf etmemizi sağlayacaktır.

 

 5- Göz Atma Tekniğini Kullanmak

 

Okunacak olan yeri okumaya başlamadan önce parçanın geneline önce bir göz atmanız o parça hakkında aklınızda kısa bir bilgilendirme görevini üstlenecektir.

 

 6- Sıklıkla Kitap Okumak

 

Hızlı kitap okumanın belki de en önemli huşularının başlarında bolca ve sıklıkla kitap okumak geliyor. Ne kadar çok kitap okunursa o oranda da okuma hızı gelişeceğinden dolayı hızlı bir şekilde kitap okunması sağlanmış olur. Sık bir şekilde kitap okuyan kişilerin okumaya başladıkları andan itibaren o cümlenin nasıl bir şekilde devam edeceğini ve nasıl bir şekilde biteceğini tahmin etmekte zorluk çekmezler. Burdan da anlaşıldığı gibi, fazla kitap okuyan bir kişi yeni okuyacağı bir şeyin önceden ne anlatmak istediğini kısa bir sürede çözmektedir.

 

 7- Eskiden Yapılan Alışkanlıkları Bırakmak

 

İlkokul zamanlarımızdan itibaren okumayı neredeyse duraksayarak okuma, takıldığımız yerden baş tarafa geri alma ve okuduğumuzu sesli bir şekilde okuma gibi huylarımız vardır. Ama şimdi okunacak olan kitapları gözlerimiz ile hızlıca okumamızı sağlamalıyız. Eskilerden beri yapmış olduğumuz alışkanlıklarımızı bırakmamızın zamanı gelmiş anlamına gelmektedir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap