İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Deniz Ne Renktir?

Deniz Ne Renktir?

Deniz Ne Renktir?

Saatlerce bakmaya doyamayacağınız bir şey varsa o da deniz olsa gerek o masmavi rengi nasıl da rahatlatır insanı hele mevsim yazsa ve hava sıcaksa içine atlamamak için zor tutarız kendimizi.

 

Deniz suyunu bir bardağa koyduk mesela o masmavi renk Nereye kayboldu? Deniz gerçekten mavi renk mi hadi birlikte araştıralım: Su renksiz ve saydam bir sıvıdır ancak beyaz renkteki bir küvete veya havuza doldurulan suyun aldığı renklerde görüldüğü gibi kalın tabakalar halinde yeşil mavi bir renk alır denizin mavi renginin sebebi gökyüzünün renginin mavi olması ile aynıdır ama sanıldığı gibi gökyüzünün maviliğine yansıttığı için.

Deniz mavi renkte görünen Aslında atmosferde mevcut olan azot oksijen karbondioksit gibi bütün yazılar Deniz suyunda da bol miktarda bulunur da.

 

Deniz suyunun rengi su moleküllerinin ışığı emiş Beyaztaş özelliklerine bağlıdır beyaz ışık dediğimiz Güneş ışığında bütün renkler vardır Deniz suyu molekülleri aynı atmosferde olduğu gibi bu ışığın dağılımındaki kırmızı tarafındaki leri emer ve mor tarafındakileri yansıtırlar denizde Bu nedenle mavi renkte görünür.

 

Ne var ki deniz’in rengi her yerde aynı değildir çeşitli renklerde parlak mavi koyu mavi yeşil Turkuaz hatta kırmızı bir renk alır ve bu farklılıkları suyun sıcaklığı derinliği içinde yaşayan canlıları dip tabiatın tuz oranı gibi etkenler yaratır.

 

Ben burada güneş ışığının atmosferde bulutlarda tutulan miktarda önemlidir güneş ışığının neredeyse yarısı suyun 1 metre derinliğinde savrulmuş olur 11 metreye varıldığında ise sadece onda birinin bu derinliğe ulaşabildiği gördük 500 metreden sonra ise sadece fosforlu organizmaların biraz aydınlıkları mutlak karanlık hüküm sürer Bu nedenle denizin renginde derinlikte önemli bir faktördür

Yorum Yap