1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Deniz Ne Renktir?
reaksiyion-cok-iyi

Deniz Ne Renktir?

Deniz Ne Renktir?

Saatlerce bakmaya doyamayacağınız bir şey varsa o da deniz olsa gerek. O masmavi rengi nasıl da rahatlatır insanı hele mevsim yazsa ve hava sıcaksa içine atlamamak için zor tutarız kendimizi.

Deniz suyunu bir bardağa koyduk. Mesela o masmavi renk nereye kayboldu?

Deniz gerçekten mavi renk mi?

Deniz Ne Renktir? Hadi birlikte araştıralım:

Su renksiz ve saydam bir sıvıdır ancak beyaz renkteki bir küvete veya havuza doldurulan suyun aldığı renklerde görüldüğü gibi kalın tabakalar halinde yeşil mavi bir renk alır. Denizin mavi renginin sebebi gökyüzünün renginin mavi olması ile aynıdır. Ama sanıldığı gibi gökyüzünün maviliğini yansıttığı için.

Deniz mavi renkte görünmesi aslında atmosferde mevcut olan azot oksijen karbondioksit gibi gazların Deniz suyunda da bol miktarda bulunmasıdır.

Deniz suyunun rengi su moleküllerinin ışığı emiş Beyaztaş özelliklerine bağlıdır. Beyaz ışık dediğimiz Güneş ışığında bütün renkler vardır. Deniz suyu molekülleri aynı atmosferde olduğu gibi bu ışığın dağılımındaki kırmızı tarafındakileri emer ve mor tarafındakileri yansıtırlar. İşte denizde bu nedenle mavi renkte görünür.

Ne var ki deniz’in rengi her yerde aynı değildir. Çeşitli renklerde parlak mavi, koyu mavi, yeşil,Turkuaz hatta kırmızı bir renk alır. Bu farklılıkları suyun sıcaklığı derinliği içinde yaşayan canlıları dip tabiatın tuz oranı gibi etkenler belirler.

Burada güneş ışığının atmosferde bulutlarda tutulan miktarı da önemlidir. Güneş ışığının neredeyse yarısı suyun 1 metre derinliğinde savrulmuş olur. 11 metreye varıldığında ise sadece onda birinin bu derinliğe ulaşabildiği görülür. 500 metreden sonra ise sadece fosforlu organizmaların mutlak karanlıkları hüküm sürer.

Bu nedenle denizin renginde derinlikte önemli bir faktördür

Yorum Yap

Yorum Yap