1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Beyincik Dejenerasyonu Nedir
reaksiyon-aci

Beyincik Dejenerasyonu Nedir

Beyincik Dejenerasyonu Nedir

Kanal D’nin yeni ve iddialı dizisi, “Bir Litre Gözyaşı” ile gündeme gelen Beyincik Dejenerasyonu nedir? Beyincik Dejenerasyonu belirtileri nelerdir? Beyincik dejenerasyonu nasıl ortaya çıkar? İşte tüm ayrıntılar!

Bir Litre Gözyaşı Dizisinin Kaynağı

Kanal D’nin yeni final yapan “Bir Litre Gözyaşı” dizisi gerçek bir hayat hikâyesinden uyarlanmış. Bir Litre Gözyaşı konusunu aslında Japon Aya Kito’nun 1988 yılında yayınlanan 1 Litre No Namida-Bir Litre Gözyaşı adlı kitabından alıyor. 14 yaşında bu hastalığa yakalanan Aya; yaşadıklarını, hastalıkla mücadelesini ve bitmek bilmeyen yaşama sevincini günlüğüne aktarmış. Hatta hastalık sebebiyle yatağa bağımlı kaldığı zaman bile günlüğünü annesi ve doktoru yazmaya devam etmiş.

İlk önce yürüme yeteneğini kaybeden Aya, daha sonra görme, tutma, konuşma ve yazma yeteneklerini kaybeder ve en son tamamen felç olur. 23 Mayıs 1988’de 25 yaşında hayata veda eder. Ancak Aya’nın günlüğüne yazdıkları Bir Litre Gözyaşı adı ile kitaplaştırılarak yalnızca Japonya’ya değil, tüm dünyada umut ışığı olur. Bugün bu kitap tüm dünyada 18 Milyondan fazla satmış. Daha sonra Japonya’da 11 bölümlük dizisi (bknz: https://www.youtube.com/watch?v=kT-0LZStZZQ) çekilen bu acı hikayenin ülkemizde de Bir Litre Gözyaşı olarak dizisi çekilmiştir.

Bir Litre Gözyaşı Dizisinin Konusu Nedir?

Kanal D’nin yeni final yapan “Bir Litre Gözyaşı” dizisinde ise Aya karakterini oynayan Cihan (Miray Daner) heyecanlı bir üniversite öğrencisidir. Üniversitede tam aşkı bulduğu anda tedavisi olmayan bir hastalığa “Beyincik Dejenerasyonu”na yakalanır. Bu hastalığı ilk öğrenen annesi Figen (Sanem Çelik) ise bu hastalıkla çetin bir mücadeleye girer. Fırıncı olan baba Muzaffer (Tolga Tekin) ise bu teşhisle yıkılır ancak ilk etapta annesi ve babası bu hastalığı kızlarına söylemezler.

İşte bu yazımızda Bir Litre Gözyaşı Dizisinin konusu olan Beyincik Dejenerasyonuna ait tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Beyincik Dejenerasyonu Ne Demek?

Dejenerasyon, tıp dilinde organların bozulması, işlevini kaybetmesi anlamına gelir. Vücudumuzun kontrol organı olan Beyinde meydana gelen sorunlar kolay kolay bilinememektedir. Bu yüzden de burada meydana gelen hastalıkların teşhisi ya hiç konulamamakta ya da geç fark edilmektedir. İşte bu rahatsızlıklardan bir tanesi de Omurilik Soğanında meydana gelen Beyincik Dejenerasyonudur.

Soğuk Algınlığı ve Gripten Korunmanın Yolları Yazımızı Okudunuz Mu?

Omurilik Soğanı; Beynin son kısmında yer alıp Omurilik ve Beyin arasında bulunur. Bu organın dış görünüşü taze soğana benzediği için Omurilik Soğanı (Medulla Oblongata) adı verilmiştir. Üstündeki Ponstan Sulcus Pontobulbaris ve altında yer alan Omurilikten (Medulla Spinalis) Foramen Magnum ile ayrılır. Vücudumuzun tüm temel görevleri, Omurilik Soğanı yardımıyla vücuda sinyal olarak verilir.Omurilik soğanı, başta dolaşım,solunum olmak üzere istemsiz çalışan iç organların kontrol edildiği yerdir. Omurilik Soğanı yerine getirdiği bu hayati görevler nedeniyle “Hayat Düğümü” olarak da bilinir.

Soğuk Algınlığı ve Gripten Korunmanın Yolları Yazımız Okudunuz Mu?

İşte böylesine kritik görevler üstlenen Omurilik Soğanında ortaya çıkan herhangi bir hastalığa ise Beyincik Dejenerasyonu denir. Yani Beyincik Dejenerasyonu,  Omurilik Soğanının zarar görmesi sonucu meydana gelen bir hastalıktır.

Bu hastalık yavaş yavaş kasları işlevsiz hale getirerek ilerleyen dönemlerde ölümcül bir hastalığa dönüşür.

Bir Litre Gözyaşı dizisinin yıldızı Cihan (Miray Daner) Kimdir?

Bir Litre Gözyaşı dizisinin annesi Figen ( Sanem Çelik) Kimdir?

Bir Litre Gözyaşı dizisinin babası Muzaffer (Tolga Tekin)Kimdir?

Maalesef Beyincik Dejenerasyonu hastalığının tıpta herhangi bir tedavisi şuanda bulunmamaktadır.

beyin
Beyin

Beyincik Dejenerasyonu Nasıl Ortaya Çıkar?

Bu hastalık;

  • Beyin Travması yaşanması,
  • Enseye gelen şiddetli bir darbe,
  • Omuriliğin beyne doğru akması-kayması,
  • Beyindeki aşırı kanlanmanın bu bölgeye akması,
  • Boyun bölgesinin ani hareketlenmesi ile buradaki damarların incinmesi,
  • Genetik nedenler

gibi durumlarda ortaya çıkar.

Soğuk Algınlığı ve Gripten Korunmanın Yolları Yazımızı Okudunuz Mu?

Beyincik Dejenerasyonun Belirtileri Nelerdir? Beyincik Dejenerasyonun Etkileri Nelerdir?

Bir Litre Gözyaşı Kitabından

Aya, beyincik dejenerasyonu hastalığını kabullenmiş ama isyan etmemiş. Hatta bu hastalığa şükrederek yaşamaya çalışmış. Günlüğünde “Düşsen bile önemli değil. Mavi gökyüzü bugün de senin için sınırsızca genişlemekte. Sana gülümsediğini görüyor musun? Aya, o zaman sen yaşıyorsun, Allah bana bu özrü verdi. Peki neden? Çünkü benim buna dayanabilecek gücüm olduğunu bildiği için. Her insan, hayatında bir ya da iki can sıkıcı hadiseyle karşı karşıya kalabilir. Bunların hepsine dayanarak yaşamak zorundayız. Kendini sakın mutsuz hissetme. Senden daha mutsuz insanların olduğunu düşünürsen, yeniden sabretmek için bir sebebin olur; bunu hiçbir zaman unutma” diyerek ifade etmiş.

Aya Kito, aslında bize hangi zorlukla karşılaşırsak karşılaşalım sabretmeyi ve mücadele etmeyi öğretiyor.

Soğuk Algınlığı ve Gripten Korunmanın Yolları Yazımızı Okudunuz Mu?

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Çok acıklı gerçekten.Allah kimseye vermesin.Üzüldüm doğrusu.